W dniu dzisiejszym w naszej szkole doszło do niecodziennego wydarzenia. Pani Ilona Szpak  i pan Jakub Pieniążek przygotowali dla klasy 2d niezwykłą lekcję, łączącą dwa najważniejsze języki europejskie - język angielski i język francuski.

Podczas dzisiejszych zajęć, przeprowadzonych po części w językach obcych,  drugoklasiści dowiedzieli się nie tylko o tym, że królowie francuscy od XI wieku zasiadali na tronie angielskim, ale również o tym, że w herbie monarchii brytyjskiej widnieje napis w języku francuskim. Poza tym, uczniowie klasy 2d mieli okazję poznać legendę o ustanowieniu Orderu Podwiązki, jednego z najważniejszych odznaczeń brytyjskich i dowiedzieć się więcej o obchodach święta Świętego Jerzego - patrona Anglii.

Kulminacyjnym punktem dzisiejszej lekcji była część poświęcona obu językom. Okazało się, że język angielski i język francuski mają ze sobą dużo wspólnego. Między XI a XV wiekiem staroangielski zapożyczył z francuskiego ponad 1000 słów, a 45% współczesnego słownictwa angielskiego pochodzi właśnie z francuskiego. Najciekawszym ćwiczeniem przygotowanym przez nauczycieli było ćwiczenie na słowotwórstwo, które uświadomiło uczniom, że znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia naukę francuskich słówek. Gromkie brawa, które rozległy się po dzwonku były chyba najlepszą nagrodą dla nauczycieli za ciężką pracę, którą włożyli w przygotowanie tej wyjątkowej lekcji.